Statut REGULAMIN PRZEDSZKOLA NR 7 „POD MUCHOMORKIEM” W SULECHOWIE WIZJA I MISJA PRZEDSZKOLA Kalendarz imprez i uroczystości  rok szkolny 2022/2023 Ramowy rozkład dnia O Nas „Muchomorkowy" kolorowy dzień z bajką” . Wykaz pracowników przedszkola Informacja o odpłatności WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI PODSTAWA PROGRAMOWA WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO DLA PRZEDSZKOLI ORAZ INNYCH FORM WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO KLAUZULA INFORMACYJNA

Ramowy rozkład dnia

Ramowy rozkład dnia w Przedszkolu Nr 7

„Pod Muchomorkiem” w Sulechowie.

Działania, zajęcia, treści wychowawczo – dydaktyczne oferowane dzieciom

PRZED REALIZACJĄ PODSTAWY PROGRAMOWEJ WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO

615 – 730

Rozpoczęcie dnia w przedszkolu.

Schodzenie się dzieci. Mycie rąk.Zabawy tematyczne, dowolne zgodne z zainteresowaniami dzieci, zabawy indywidualne i w grupach. Inspirowanie do spontanicznej działalności zabawowej. Praca indywidualna oraz dydaktyczno – wyrównawcza. Praca z zespołem dzieci lub indywidualna o charakterze obserwacyjnym, stymulująco - kompensacyjnym i wychowawczym

REALIZACJA PODSTAWY PROGRAMOWEJ WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO.

730 – 830

Zabawy dowolne, tematyczne, dydaktyczne, praca w zespołach i praca indywidualna z dziećmi. J. angielski

Przygotowanie do śniadania - porządkowanie zabawek.

Ćwiczenia poranne lub zabawa ruchowa

830 – 900

Zabiegi higieniczne, kształtowanie prawidłowych nawyków higieniczno - sanitarnych, czynności samoobsługowe w WC i łazience oraz utrwalanie zasad i procedur związanych z myciem rąk zgodne z wytycznymi MZ i GIS.  Język angielski   .

ŚNIADANIE

Przestrzeganie zasad dobrego wychowania podczas spożywania posiłku, ćwiczenie umiejętności posługiwania się sztućcami, nakrywania do stołu. Zabiegi higieniczne po śniadaniu.

900 – 945

Zajęcia wychowawczo-dydaktyczne z całą grupą, realizowane we wszystkich obszarach działalności edukacyjnej. Zintegrowana działalność edukacyjna w oparciu o podstawę programową, zajęcia i zabawy edukacyjne, zajęcia umuzykalniające, ruchowe, plastyczne, Język angielski

945  - 1100

Zabawy na świeżym powietrzu, spacery , wycieczki, zabawy ruchowe, obserwacje przyrodnicze. (poznanie środowisk przyrodniczych i społecznych w najbliższym otoczeniu przedszkola).

Zajęcia i zabawy podejmowane z inicjatywy dzieci z wykorzystaniem zabawek ogrodowych i sprzętu sportowego. Gry sportowe i ćwiczenia kształtujące postawę dziecka. Po powrocie mycie rąk zgodne  z wytycznymi GIS.. Gry i zabawy ruchowe w sali - w przypadku złych warunków atmosferycznych.

Zabawa ruchowa. Język angielski,

1100 –1130

Przygotowanie do II śniadania, zabiegi higieniczne w WC i łazience  .  Pełnienie dyżurów – nauka nakrywania do stołu.

II ŚNIADANIE (zupa + podwieczorek)

Doskonalenie umiejętności samodzielnego i estetycznego spożywania posiłku. Kulturalne zachowanie się przy stole.

Język angielski, religia

1130 – 1230

Zabiegi higieniczne w WC i łazience.  Wdrażanie i przyswajanie nawyków higienicznych – opanowanie umiejętności mycia rąk.  Przygotowanie do odpoczynku.

Poobiedni odpoczynek dzieci młodszych, słuchanie bajek, muzyki relaksacyjnej. Dzieci starsze - ciche zabawy, słuchanie głośnego czytania zabawy inspirowane przez dzieci. zabawy tematyczne, zabawy dowolne.  Działalność z inicjatywy dzieci, lub nauczyciela w sali lub na powietrzu. Religia

ZAKOŃCZENIE REALIZACJI PODSTAWY PROGRAMOWEJ WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO

1230 –1400

Grupy młodsze: odpoczynek.

Grupy starsze: Organizacja imprez i uroczystości przedszkolnych, zawody sportowe, zajęcia dodatkowe i specjalistyczne. Zajęcia kompensacyjno wspomagające. Diagnoza i obserwacje pedagogiczne.

Kontynuacja działalności edukacyjnej:
• zabawy i gry dydaktyczne, stolikowe,
• ćwiczenia gramatyczne, słownikowe,
• praca wyrównawcza, indywidualna,
• zabawy dowolne według zainteresowań,
• zajęcia w małych zespołach,

1400 –1430

Zabawa ruchowa. Zabiegi higieniczne przed obiadem.

OBIAD (II danie)

Praca nad prawidłowym posługiwaniem się łyżką i widelcem. Zwrócenie uwagi na dokładne żucie pokarmów oraz przezwyciężanie niechęci do niektórych potraw i  surówek.  Wdrażanie do kulturalnego spożywania posiłków.

Zabiegi higieniczne po obiedzie.

1430   1630

Zabawy na świeżym powietrzu. Własna aktywność dzieci, zabawy swobodne w sali. Zabawy, zajęcia podejmowane z inicjatywy dzieci, praca w kącikach  zainteresowań, zabawy integracyjne, gry i zabawy tematyczne, dydaktyczne,   konstrukcyjne, plastyczne.  Zajęcia dodatkowe i specjalistyczne.  Rozchodzenie się dzieci do domów.

Zakończenie dnia w przedszkolu.

Poza porami posiłków i zajęć tematycznych, czas nie jest żelaznym wyznacznikiem działania.

Wiele zależy od tego, jak w danym dniu czują się dzieci, jak bardzo są zaangażowane w swoje aktywności.

Będziemy się starać by jak najmniej było pośpiechu, przerywania podjętych przez dzieci zajęć, rutyny i nudy.

Jednocześnie ramowy plan dnia będzie zapewniał poczucie pewnego rytmu, którego dzieci potrzebują w zależności od wieku i możliwości rozwojowych..

W każdej grupie wiekowej w oparciu o ramowy plan dnia  opracowany będzie  ramowy plan dnia danej grupy.