Aktualności

Menu

Aktualności

.

 

 

Lorem Ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.

  • Jeżyki- Andrzejki

    Nowa galeria Jeżyki- Andrzejki została dodana do albumu fotograficznego

  • 07.11.2021

    Moduł Rada Rodziców został zmodyfikowany

  • 03.11.2021

    Moduł Artykuły został zmodyfikowany

  • Krasnale

    Nowa galeria Krasnale została dodana do albumu fotograficznego

    Wrzesień i październik

  • 26.08.2021

    Droga Mamo! Drogi Tato!

    1 września zbliża się wielkimi krokami, a Wasze dziecko

    rozpocznie niezwykle ważny etap w swoim życiu.

    To będzie wyjątkowa chwila również dla Was. Pojawi się

    wzruszenie, łzy oraz stres. Te wszystkie uczucia są normalne

    i każdy rodzic je przeżywa.

    Pamiętajcie nie jesteście sami.

    Przygotujcie na ten moment zarówno swoje dzieci jak i siebie.

    Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej to bardzo dobra decyzja i nie pozwólcie,

    aby Wasze dziecko zauważyło Wasz niepokój, czy wahanie.

     

    Początki są trudne dla Was, Waszych dzieci i dla Nas – nauczycieli.

    Jednak pozytywne nastawienie i współpraca zaowocuje uśmiechem

    na twarzy Waszego dziecka.

    Przygotujcie się na okres adaptacji i zapoznajcie się ze wszystkimi wskazówkami.

    Dobrze przygotowani i świadomi Rodzice

    to połowa sukcesu, o drugą połowę zadbamy my.

    Trzymamy za Was kciuki!

    ADAPTACJA  DO  PRZEDSZKOLA

     

    Gdy moje dziecko idzie pierwszy raz do przedszkola

            Płacze, krzyczy, łapie cię za spódnicę, prosi, byś go nie zostawiała… Taką sytuację przeżywa każdy rodzic. Co zrobić, by nasze dzieci chętnie i z radością rozpoczynały przygodę z przedszkolem? Wbrew pozorom pytanie to zadają sobie nie tylko rodzice maluszków. Zdarza się także, że i starsze dzieci mają z tym kłopot lub po wakacjach niechętnie wracają do przedszkola. Nie ma w tym nic dziwnego lub niepokojącego. Należy pamiętać, że wrzesień jest miesiącem adaptacyjnym, i nie wpadać w panikę!

           Drogi Rodzicu! Wasze dziecko idzie do przedszkola…. Tak postanowiliście. Nie zawsze była to łatwa decyzja. Jest w Was, Rodzicach wiele niepewności, obaw i pytań, które chcielibyście zadać: Czy Wasza córeczka, syn da sobie radę? Czy w przedszkolu ktoś odpowie na jego potrzeby? Jak sobie radzić z jego płaczem? Jak pomóc mu w rozstaniach… Czy to będzie dobre dla niego miejsce? Jeżeli podjęliście decyzję, rozpatrzyliście ją i wiecie, że jest przemyślana –przyjmijcie zasadę, że raz podjęta – bez gruntownego przeanalizowania, nie ulegnie zmianie. Nie zastanawiajcie się nad nią więcej, nie rozpatrujcie wielokrotnie. Ciągłe zadawanie pytań sobie i innym nie będzie służyć dobrze Wam, ani dziecku – wprowadzi zamęt i niejasność, obciąży Was wewnętrznie i bardziej rozdrażni.

    Jak przetrwać adaptację?

          Adaptacja oznacza przystosowanie do nowych warunków, poradzenie sobie, zgodę na zmianę. Adaptacja dotyczy przede wszystkim Rodziców, ponieważ małe dziecko naśladuje i uczy się od nich. To istotny element wychowania. I nawet, gdy jeszcze nie umie mówić, mało rozumie – obserwuje rodziców i powtarza ich zachowania, gesty, miny, odczytuje mowę ich ciała – i naśladuje ją. Wasz syn, Wasza córeczka dobrze Was znają i trafnie rozpoznają Wasze nastroje. Dlatego, jeśli płaczesz, ono będzie także płakać. Jeśli w Tobie jest napięcie, Twoje dziecko nie będzie spokojne. Zanim pomyślisz o adaptacji dziecka – pomyśl o swojej adaptacji i o swoich emocjach. To jest przede wszystkim Twój problem – i Twoje zadanie. Decyzja o oddaniu dziecka do przedszkola jest decyzją często trudną, nie tylko ze względu na uczucia dziecka, ale również nasze. Towarzyszy nam lęk, jesteśmy podenerwowani, czujemy się winni. Zwłaszcza, kiedy brakuje nam wsparcia, gdy musimy lub chcemy wrócić do pracy, gdy bliscy zapewniają, że to zła decyzja. Wówczas należy posłuchać siebie – swoich przekonań i racji. Niepewność pojawia się niemal zawsze, gdy powierzamy nasze dziecko innym osobom. Niepokój, rozdrażnienie, smutek to kolejne emocje, które możemy poczuć w sytuacjach rozłąki z dzieckiem. Ważne jest to, że masz prawo czuć to, co czujesz, masz prawo tak reagować. Naturalne jest, że sytuacja rozstania jest trudna dla obu stron, ale to dorosły powinien uporządkować swoje uczucia, by móc prowadzić swoje dziecko. To Ty musisz odnaleźć w sobie siły, by stać się dla niego oparciem w tej sytuacji. Może jedno z Was przeżywa rozstanie z dzieckiem szczególnie mocno… Uczucia są dobre, lecz gdy są zbyt intensywne, przesłaniają nam to, co ważne, nie pozwalają spojrzeć na sytuację z boku.

     

    Jeśli chcesz pomóc dziecku w procesie adaptacji przedszkolnej, pamiętaj:

    • jeśli mówisz dziecku “poradzisz sobie”, nie płacz przy nim, nie pokazuj mu swoich łez: jeżeli zapewniasz je, że da sobie radę, że w tym miejscu będzie mu dobrze, wierz w to, co mówisz. Nie rozważaj co złego może się zdarzyć, nie pokazuj zatroskanej twarzy. Nie zapewniaj swojego dziecka rankiem, że w przedszkolu będzie szczęśliwe, równocześnie wieczorem opowiadając przy nim, o swoich lękach i niepokojach. Bądź wierny/a temu, co do niego mówisz. Rozumienie wyprzedza mówienie, więc nie pozwól, by mały człowiek usłyszał to, czego nie powinien. Nie uwierzy wówczas Twoim ciepłym zapewnieniom, a Ty będziesz się dziwić, dlaczego tak bardzo protestuje;
    • pozwól dziecku płakać: bo płakać prawdopodobnie będzie, ponieważ jest to reakcja naturalna. Dlatego nie czyń płaczu jedynym wyznacznikiem jego samopoczucia w przedszkolu, np. Moje dziecko dziś płakało, więc jest oczywiste, że jest mu tam źle. To nieprawda. Mały człowiek, zwłaszcza gdy nie potrafi mówić, ma prawo płakać. W ten sposób komunikuje się z nami. Płaczem opowiada o swoich potrzebach, o napięciu, jakiego doświadcza, o swoich uczuciach. Płacze, by dać znać innym, że czuje, że jest, że chce być zauważony. Pozwól mu płakać – to jedyny sposób dla małego dziecka, aby pozbyć się nadmiaru emocji. Jeżeli chcesz pomóc dziecku, nie mów wiele na ten temat, nie uspokajaj za bardzo, nie uciszaj na siłę. Nie lekceważ jednak jego potrzeb, ani nie krytykuj, raczej posadź maluszka na kolanach i mocno przytul. Często słowa bywają niepotrzebne, a samo przytulenie wystarczy, by dać dziecku wsparcie. Przestanie płakać, ponieważ poczuje, że je rozumiesz;
    • pozwól dziecku się zmienić: dla małego dziecka wszelkie zmiany często związane są z niepokojem, dlatego może je mocno odczuwać. Ma prawo do tego, by je przeżywać i wyrażać. Gdy zacznie przychodzić do przedszkola, mogą pojawić się w jego zachowaniu elementy, których wcześniej nie było, np: - może budzić się w nocy, choć dotąd ją przesypiał, - może chcieć spać z Wami, mimo, że spał już we własnym łóżeczku, - może nie chcieć jeść, - może częściej płakać, może okazywać swoje przywiązanie w sposób szczególny tylko jednej osobie, np. mamie, - może pojawić się więcej oznak protestu, skierowanego także w stronę rodziców, - może nie słuchać poleceń i próśb, - może zacząć okazywać swoje niezadowolenie bijąc lub popychając, - może przejawiać niechęć do wyjścia z domu, do osób dotąd akceptowanych bez zastrzeżeń, - może zacząć chorować;
    • pozwól dziecku na protest: na jego sposób opowiadania Wam, co się z nim dzieje. Zmiany, w okresie adaptacji przedszkolnej, mają prawo się pojawić. Są oznaką tego, że dziecko się rozwija i zauważa, że w jego życiu coś się zmieniło. 

    Gdy my – dorośli, np. rozpoczynamy nową pracę, w naszym funkcjonowaniu także zmienia się wiele. Dla małego dziecka, które przez pierwsze lata swojego życia było tylko z mamą, babcią lub opiekunką w domu, wejście w świat przedszkola oznacza zazwyczaj pierwszą, tak dużą zmianę. Jako mądrzy Rodzice pozwólcie mu na dorastanie do tej zmiany na swój własny sposób i w jego własnym tempie. Wasze dziecko ma do tego prawo. Jeśli będziecie go wspierać, dawać mu dużo czasu w domu, bawić się i przytulać – emocje i nietypowe reakcje wkrótce wrócą do normy. Pozwólcie na dziwne, czasami niepokojące zachowania Waszego dziecka. Nie są one, jak często uważamy, oznaką cofania, pogorszenia jego stanu. Są znakiem rozwoju. Znakiem tego, że nasze dziecko coraz lepiej rozumie otaczający świat i odpowiada na niego w sposób, w jaki potrafi. Te reakcje miną – czasem po kilku tygodniach, czasem po dwóch miesiącach. Wasze dziecko, poradzi sobie z nową sytuacją i swoim niepokojem. Panie w przedszkolu będą robić wszystko, by mu to ułatwić. Ale to Wy, jego opiekunowie, swoim spokojem, pewnością, możecie pomóc mu najbardziej.

     

     

    Ile trwa adaptacja przedszkolna? 

           Czas adaptacji przedszkolnej jest różny dla różnych dzieci i zależy od wielu czynników. Wynosi od kilku tygodni, do dwóch, trzech miesięcy. Pamiętajmy jednak, że dzieci nie są jednakowe i nie możemy ich porównywać ze sobą, choć będą w tej samej grupie. Może nie łączyć ich nic, poza rokiem urodzenia. Zatem fakt, że Piotruś chętnie chodzi do przedszkola, chociaż jest w nim dopiero od dwóch tygodni, nie znaczy wcale, że Karolinka potrzebuje także czternastu dni, by poczuć się tam jak u siebie. Być może Twoje dziecko będzie powoli oswajać się z dziećmi, z przestrzenią, z rozkładem dnia – jest to jego prawo. To my, dorośli musimy pamiętać o tym, że dzieci rozwijają się w różnym tempie. W ciągu pierwszych tygodni czy miesięcy, poniedziałki mogą być szczególnie trudnym dniem dla dziecka. Musi wtedy ponownie przechodzić przez proces rozstawania, co po dwóch dniach spędzonych w otoczeniu znanych osób i ciepłej rodziny, może stać się znowu wyzwaniem. Podobnie wygląda powrót maluszka do przedszkola po chorobie. Jeśli trwała ona dłuższy okres, proces Waszej i jego adaptacji może rozpoczynać się od nowa.

     

    Jak pomóc dziecku w procesie adaptacji?

     

    1. Przed planowanym terminem oddania dziecka do przedszkola, ureguluj jego rozkład dnia według tego rytmu, jaki tam obowiązuje. Dzięki temu twojemu Dziecku będzie łatwiej oswoić się z codziennymi zasadami w nowym miejscu. Podawaj mu jedzenie regularnie, kładź do spania o stałych porach, wieczorem usypiaj nieco wcześniej, by wstawanie poranne nie było problemem.

    2. Jeśli jest to możliwe, w początkowym okresie adaptacji (tydzień, dwa) zostawiaj dziecko w przedszkolu na krócej. Niech dziecko zostaje najpierw na godzinę, później dwie, następnie cztery itd. – by miało czas na to, aby stopniowo przyzwyczaić się do twojej przedłużającej się nieobecności. Jeśli nie musisz, nie znikaj pierwszego dnia na siedem godzin, ponieważ dla dziecka twoja długa nieobecność może okazać się zbyt trudna.

     

    3. Pożegnanie powinno być jak najkrótsze. Przyprowadź maluszka do przedszkola oddając pod opiekę pań. Ważne, by rozstanie odbyło się szybko i sprawnie. Każde dodatkowe pożegnanie, ponowne przytulenie sprawia, że dziecko koncentruje się na swoich emocjach, płaczu i coraz trudniej jest mu się uspokoić. Czas na wspólne utulanie wykorzystajcie w domu. Przedłużanie chwili pożegnania nie służy ani dziecku, ani żadnemu z opiekunów.

     

    4. Jeśli dziecko weszło już na salę, nie zaglądaj by zobaczyć co robi, jak się bawi, czy płacze. Dziecko zrobiło duży krok naprzód i opanowało swój smutek – jest gotowe do zabawy, stało się częścią grupy. Najgorsze, co możesz zrobić to pokazać się znowu w otwartych drzwiach. Dla dziecka jesteś i będziesz najważniejszy/a i na ciebie będzie czekało. Gdy cię zobaczy, na pewno przybiegnie i obojętnie, czy wyjdziesz szybko czy zostaniesz, dziecko będzie musiało znowu zmierzyć się ze swoimi uczuciami. Lecz tym razem zajmie mu to więcej czasu, a każde następne otwarcie drzwi będzie przyjęte przez nie z nadzieją, że znów cię w nich zobaczy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak sobie radzi w przedszkolu, zadzwoń i zapytaj. Na pewno uzyskasz taką informację.

     

    5. Nie opowiadaj dziecku wcześniej zbyt wiele o tym, jak będzie w przedszkolu. Przede wszystkim dlatego, że sam/a nie wiesz, jak będzie. Możesz go zapewnić, że wybrałeś/aś najlepsze miejsce, że będą tam zabawki i koledzy. Ale nie zapewniaj, że będzie się bawiło z kolegami, bo może nie nastąpi to od razu. Nie zapewniaj także, że np. będą pyszne obiadki – z pewnością tak, lecz może twoje dziecko nie lubi buraczków, a to one będą pierwszego dnia na obiad. 

     

    6. Nie obiecuj nagrody materialnej za to, że dziecko zostanie bez ciebie i nie będzie płakać. W ten sposób obarczasz dziecko zbyt dużą odpowiedzialnością. Płacz pomaga zmniejszyć lęk, jest sposobem odreagowania, uwolnienia nagromadzonych emocji. Obdarzaj malucha buziakami, przytulaniem, swoją obecnością. Pamiętaj też, jeśli dziś kupisz mały prezent, z każdym następnym dniem oczekiwania dziecka będą większe. Ono powinno poradzić sobie z uczuciami dla siebie, nie dla prezentu. Świadomość, że to potrafi, da mu siłę na przyszłość.

     

    7. Bądź konsekwentny/a. Jeśli jesteście zdecydowani, że dziecko będzie chodziło do przedszkola, nie zrażajcie się niepowodzeniami. One są częścią rozwoju. Gdy mały człowiek uczy się wchodzić na schody, mądry rodzic nie wnosi go na rękach na ich szczyt. Mądry rodzic stoi tuż za plecami dziecka, by go wspierać i złapać, lecz pozwala mu zdobywać samodzielnie kolejne stopnie. Jeżeli oswajanie nowego miejsca trwa – waszym zdaniem – zbyt długo, jeśli zmiany zachowania są trudne dla wszystkich, nie jest to jeszcze powód, by od razu rezygnować z przedszkola. Warto w tej sytuacji zasięgnąć opinii pań nauczycielek lub porozmawiać z psychologiem. Nauczyć się, jak można pracować ze swoim dzieckiem by nie uciekać od problemu, lecz pomóc się z nim uporać.

     

    8. Działaj wspólnie z drugim rodzicem. W swoich działaniach, decyzjach bądźcie razem. Nie każ dziecku wybierać między rodzicami. Jeżeli postanowiliście coś razem, nie zmieniajcie tego postanowienia osobno.

     

    9. Pamiętaj, że każde dziecko ma swój czas dorastania do wymogów życia. Może się okazać, że mimo waszych wysiłków dziecko nie jest jeszcze gotowe, by pozostawać w przedszkolu. To zdarza się rzadko i nie znaczy, że ono się nie nadaje. Każde dziecko się nadaje! Wasz maluch może potrzebować jedynie więcej czasu, by poradzić sobie z rozstaniem. Warto wtedy nie działać na siłę, lecz poczekać miesiąc lub kilka, by dziecko zaczęło współpracować, by chciało zostać z kimś innym. Wówczas także nie podejmujcie pochopnej decyzji wyłącznie w oparciu o własne przemyślenia, lecz porozmawiajcie o niej z kimś jeszcze – z opiekunką, panią wychowawczynią lub specjalistą.

     

    10.Zaproponuj dziecku zabawę w przedszkole. Odgrywajcie razem scenki rozstania, zamieniając się rolami. To ty bądź dzieckiem, a dziecku pozwól być dorosłym rodzicem. Udawajcie, że się żegnacie, możecie machać do siebie, dawać buziaki. Jeżeli dziecko bywa smutne, ty jako dziecko też możesz się smucić. Najpierw pozwól maluszkowi pokazać, jak się żegna. Później pokaż mu sam/a, w jaki sposób można się dobrze rozstać. Niech maluch (prowadzony delikatnie przez ciebie i twoje propozycje), spróbuje powtórzyć twój sposób. W tej zabawie możecie też siebie zastąpić pacynkami, pluszakami i zrobić teatrzyk. Istotne jest, aby opisywał ten sam problem. Uczestnicząc w zabawie, mały człowiek może skonfrontować się ze swoimi uczuciami w sytuacji dla niego trudnej. Jeszcze nie będzie w stanie ich nazwać, ale zabawa pomoże mu je zrozumieć. Pomoże mu zmierzyć się z momentem rozstania i przygotować się na nie. Obniży też z pewnością poziom napięcia, jakie ono w dziecku wywołuje. Podobny efekt terapeutyczny przyniesie wspólne rysowanie sytuacji występujących w przedszkolu, wymyślanie bajek o dzieciach lub zwierzętach będących w podobnej sytuacji.

     

     

    mgr Beata Dobrowolska

  • PASOWANIE NA OBYWATELA MIASTA SULECHÓW

     

    W środę 9 czerwca w sulechowskim zborze odbyła się wyjątkowa uroczystość: PASOWANIE NA OBYWATELA MIASTA SULECHÓW. W tym dniu burmistrz Sulechowa Wojciech Sołtys do grona mieszkańców miasta uroczyście przyjął sześciolatki z naszego przedszkola, z grup : MOTYLKI, JEŻYKI i PAJACYKI. Każda z grup zaprezentowała taniec oraz krótki program artystyczny. Przedszkolaki zdały również egzamin z wiedzy o Sulechowie. Na pamiątkę tego uroczystego dnia dzieci otrzymały dyplomy i upominki przygotowane przez UM Sulechów.

    mgr  Małgorzata Świderska

  • DZIEŃ DZIECKA W PRZEDSZKOLU NR 7 „POD MUCHOMORKIEM”

    "Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat" 

                                                                   Janusz Korczak

                 

          Dzień Dziecka to jeden z najradośniejszych dni, na który czekają młodsze i starsze przedszkolaki. Mając na uwadze, że szczególnie w tym dniu dzieci powinny być uśmiechnięte, radosne i szczęśliwe, wszystkim zależy, aby był on pełen atrakcji, wyjątkowy i długo wspominany.

         W tym dniu zamiast codziennych zajęć dydaktycznych nasze Przedszkolaki brały udział w różnych  grach, zabawach, tańcach, zawodach sportowych, które były prowadzone przez panie . Była muzyka, dużo balonów, bańki mydlane , do tego pyszne gofry i wata cukrowa, upominki dla każdego i już wszyscy byli zadowoleni.

    Dzieci wzięły również udział w pokazie iluzji pt „Czarodziejska opowieść”.

  • „CZERWONY KAPTUREK” w wykonaniu dzieci z grupy „Zajączków”

    Przedszkolaki z grupy „Zajączków” przygotowały przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek”. Dzieci przedstawienie zadedykowały swoim rodzicom z okazji „Dnia Mamy i Taty”. Tematyka Czerwonego Kapturka dobrze znana dzieciom, pozwoliła na niesamowite wcielenie się w role, a tym samym udział wszystkich pięciolatków w tym przedstawieniu. Przygotowania trwały kilka tygodni. Dzieci uczyły się swoich ról, rodzice wykonywali stroje dla swoich pociech, a pani wykonała dekorację. Próby do spektaklu przyniosły Zajączkom wiele radości i satysfakcji. W role Czerwonego Kapturka wcieliła się Lilianna Sz., mamą była Amelia, gajowy - Radosław, babcia – Malwina a wilkiem był Jakub C. Niezastąpione w przedstawieniu były dzieci które wcieliły się w rolę zwierzątek: kotek – Kalina, piesek – Cezary, wiewiórki – Hanna i Lilianna L., zajączki – Dawid W. i Jakub K., lisek – Kacper i Jakub J., jemiołuszki – Zofia i Lucyna, sowy – Tymon i Piotr, ptaszki – Zuzanna D. i Ewelina. Ważną rolę odegrali chłopcy którzy byli drzewami w lesie – Mikołaj, Eryk, Szymon, Dawid M. Dzieci 5-letnie stanęły na wysokości zadania, znakomicie odegrały swoje role zachwycając wygłaszanymi tekstami.

     

    Opracowała

    mgr Edyta Wawrzynowicz

  • PODSUMOWANIE 15 EDYCJI KONKURSU NA „NAJWIĘKSZEGO ALU- ZBIERACZA”| W ROKU SZKOLNYM 2020/2021

    Super Alu - zbieracze

    Wyróżnieni Alu - zbieracze

    PODSUMOWANIE 15 EDYCJI KONKURSU

    NA „NAJWIĘKSZEGO ALU- ZBIERACZA”| W ROKU SZKOLNYM 2020/2021

    W Przedszkolu „Pod Muchomorkiem” już 15 lat zbieramy puszki aluminiowe po napojach w ramach programu „Szkolne i przedszkolne projekty recyklingowe” wspierane przez Fundację RECAL. W połowie października wznowiliśmy akcję gromadzenia surowców wtórnych. Z pomocą rodziców przystąpiliśmy do XV edycji konkursu na największego Alu- zbieracza. „Srebrne poniedziałki” cieszyły się nadal „puszkowym” powodzeniem. Nowe miejsce gromadzenia surowców wtórnych: puszek aluminiowych a także nakrętek okazało się dobrym pomysłem w tym trudnym czasie. Mimo trwającej pandemii COVID- 19 nadal mogliśmy liczyć na współpracę z rodzicami. To głównie rodzice pomagają swoim dzieciom
    w zbieraniu surowców wtórnych. W ciągu roku często
    na końcowy efekt konkursu pracuje wiele osób - całe rodziny, znajomi a także sąsiedzi. Dzieci biorąc udział w akcji przy wsparciu swoich bliskich uczą się właściwych postaw ekologicznych i wiedzą, że „każda zebrana puszka to radość dla Ziemi serduszka”.

    W tym roku szkolnym 18 maja dokonaliśmy podsumowania akcji zbiórki puszek aluminiowych. Największym Super Alu– zbieraczem została 6- letnia Hanna M. z grupy „Pajacyki”. Duże ilości puszek zebrali też: 5-.letni Jakub C. z grupy „Zajączki”,6-letni Nikodem S. z grupy „Pajacyki”, 4- letni Filip B. z grupy „Wiewiórki”, 4-letnia Laura I. z grupy „Krasnale”, Zofia M. z grupy „Zajączki”. Ponadto w każdej grupie wiekowej były dzieci
    z większą i mniejszą ilością zebranych puszek. Wszyscy Alu –zbieracze otrzymali nagrody: puchary, medale i dyplomy. Cieszymy się z osiągnięćnaszych małych ekologów.

    Gratulujemy dzieciom i rodzicom za udział w tegorocznej akcji i dziękujemy za wspieranie naszych ekologicznych działań.

                                                                                            Koordynatorki ds. ekologii

                                       mgr Elżbieta Lewkowicz

    mgr Małgorzata Orłowska

  • Dzień Pszczoły

                                                ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZOŁY

    20 maja 2021 roku W Przedszkolu nr 7 ,,Pod Muchomorkiem” w Sulechowie, w grupach: ,,Krasnali” i ,,Wiewiórek” odbyły się obchody Dnia Pszczoły, których celem było uświadomienie dzieciom znaczenia pszczół w życiu człowieka. Tego dniadzieci były ubrane na żółto – czarno, na głowach miały papierowe opaski z czółkami, a sale w tych grupach były ozdobione: pszczółkami, plastrami miodu i ulami. W trakcie zajęć dzieci wysłuchały wiersza pt. ,,Pszczoła” oraz mogły zobaczyć jak wygląda pszczoła, poznać środowisko i zwyczaje tych pożytecznych owadów oraz dowiedzieć się o zagrożeniach i w jaki sposób można pomóc pszczołom przetrwać. Dzieci poznały zawód pszczelarza ubiór i akcesoria, których używa na co dzień. Podczas wspólnych zabaw dzieci przeliczały pszczoły, segregowały ule według wielkości oraz uczestniczyły w zabawach tanecznych przy piosenkach pt. ,,Taniec Mai”, ,,Pszczółka Maja” oraz smakowały miód i napój miodowy. Zwieńczeniem obchodów było wspólne zdjęcie i rozwiązanie konkursu plastycznego pt. ,,Wyjątkowy Owad – Pszczoła”.
     Za wykonane prace dzieci otrzymały nagrody.

    Organizatorki:   Mariola Grefling i Anna Serafinowicz

  • Obchody Dnia Ziemi

    22 kwietnia w naszym przedszkolu „Pod Muchomorkiem” obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. W tym dniu królował kolor zielony, na znak tego, że chcemy, aby nasza planeta była zielona i czysta.

    Podczas zajęć dydaktycznych dzieci dowiedziały się jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę. Przedszkolaki wzięły udział w teatrzyku śmieciowym „Smutna ziemia”. Dowiedziały się jak przebiega proces recyklingu: makulatury, szkła, plastyku, metalu. Ostatnim punktem obchodów Dnia Ziemi było złożenie przez dzieci przyrzeczenia ekologicznego oraz otrzymania odznaki „Przyjaciela przyrody”

    Naszą akcją chcielibyśmy zachęcić wszystkich do celebrowania Święta Dnia Ziemi każdego dnia. Wszyscy jesteśmy mieszkańcami ziemi i powinniśmy czuć się współodpowiedzialni za jej stan. Pamiętajmy, że nasz los zależy od losu Ziemi. Dlatego od najmłodszych lat uczymy dzieci zasad recyklingu oraz prawidłowej segregacji odpadów.

     

    „Każdy niech zamiata przed swymi drzwiami, a cała ulica będzie czysta”

                                                                                                  L.Tołstoj

     

                                                                                                  Koordynatorki ds. ekologii:

                                                                                                              mgr Małgorzata Orłowska

                                                                                                              mgr Elżbieta Lewkowicz

  • Wielkanocna kartka

    Podsumowanie konkursu ,,WIELKANOCNA KARTKA’’

     

    W  dniu 25 marca 2021r.  nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. ,,Wielkanocna kartka”, który został zorganizowany dla wszystkich chętnych przedszkolaków z naszego przedszkola. Na konkurs wpłynęły 64 prace, które mogłyśmy obejrzeć na zdjęciach, przysyłanych do nas drogą mailową.

    Celem konkursu byłorozwijanie kreatywności i potencjału twórczego dzieci, budzenie zainteresowania różnorodnością technik plastycznych,  kultywowanie tradycji Wielkanocnych.

    Musimy przyznać, że wszystkie prace wykonane były bardzo starannie i estetycznie. Ich różnorodność, pomysłowość i  zaangażowanie zasługują na wielkie uznanie i duże brawa.

    Przy ocenie prac komisja kierowała się przede wszystkim interpretacją tematu, pomysłowością, wkładem pracy i estetyką wykonania.

     Wyłonienie zwycięzców było niezwykle trudne, ponieważ wszystkie prace były piękne, było widać włożone serce w ich wykonanie. Po wnikliwej ocenie udało się wyłonić następujące osoby w dwóch grupach wiekowych:

     

    Kategoria wiekowa 3,4 latki:

    I miejsce Rozalia Szuster

    II miejsce Kaja Lipa

    III miejsce Laura Iks

    Kategoria wiekowa 5,6 latki:

    I miejsce Kornelia Siemaszko

    II miejsce Zofia Michalak

    III miejsce Hanna Maligłówka

     

    Laureaci oraz wszyscy pozostali uczestnicy otrzymali gratulacje, brawa oraz dyplomy, które wręczyła dyrektor mgr Kamila Wawrzynowicz wraz z organizatorkami konkursu.

    Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom, które wzięły udział w naszym konkursie.

    Mamy nadzieję, że prace, jakie wykonaliście umilą Wam świąteczne chwile spędzone w rodzinnym gronie. Zarówno dzieciom jak i rodzicom życzymyzdrowych i wesołych Świąt Wielkanocnych.

     

    Organizatorki konkursu:

    mgr Mariola Grefling

    mgr Anna Serafinowicz 

    mgr Małgorzata Orłowska

  • Uśmiechnij się zajączku

    Podsumowanie akcji „Uśmiechnij się zajączku”

     

    „Więcej szczęścia wynika z dawania niż otrzymywania”

    Dzieje Apostolskie 20,35

     

     

    Miło nam poinformować, że zbiórka darów na rzecz podopiecznych Domu Dziecka w Lubsku przy ulicy Dąbrowskiego 6 przyniosła niespodziewane efekty.

    W dniach od 11 do 19 marca, w Przedszkolu nr 7 "Pod Muchomorkiem", została przeprowadzona wielkanocna zbiórka słodyczy pod hasłem „Uśmiechnij się Zajączku”, dla dzieci z Domu Dziecka w Lubsku. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu dzieci i rodziców, udało nam się zebrać bardzo dużo słodkości. Zostały one osobiście dowiezione i przekazane wolontariuszce Pani Magdalenie Drosik. Wręczenie paczek dla dzieci nastąpi w niedziele wielkanocną.

    Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom za wrażliwość, dobre serce i tak hojne wsparcie naszej akcji!

     

    Koordynator akcji: mgr Małgorzata Orłowska

     

  • Odwiedził nas Zajączek

    Okres świąt Wielkanocnych to wyjątkowy czas, w którym nasze przedszkolaki z niecierpliwością wyczekiwały wizyty zajączka.
    Z twarzy naszych wychowanków nie schodził uśmiech, ponieważ dla każdego z nich zajączek 26 marca przygotował coś specjalnego.
    W tym dniu wszystkie dzieci zostały obdarowane wyjątkowymi prezentami, gdyż zajączek wykazał się wybitną pomysłowością
     i kreatywnością przy tworzeniu upominków. Dzieci zaangażowały się w poszukiwanie śladów zajączka, jak również dzielnie rozwiązywały wskazówki przez niego pozostawione co umożliwiło im odnalezienie ukrytych prezentów. Był to dzień pełen wrażeń, emocji i radości.

    Drogi Zajączku
    Dziękujemy, że mogliśmy gościć cię w naszym przedszkolu
     i z radością wyczekujemy twojej wizyty za rok.
    Do zobaczenia 😊

     

    Opracowała: Wioletta Stopel

     

  • "Moje miasto - Sulechów"

    Rozstrzygnięcie międzyprzedszkolnego konkursu "Moje miasto – Sulechów "

     

     

    Mamy wielką przyjemność ogłosić, że dnia 25.03.2021 o godz. 10.00 odbyło się rozstrzygnięcie międzyprzedszkolnego konkursu plastycznego „Moje miasto – Sulechów ” zorganizowanego przez Przedszkole nr 7 " Pod Muchomorkiem" w Sulechowie. Koordynatorkami konkursu były pani Joanna Majerska ,  Anna Serafinowicz i Beata Dobrowolska. Uczestnicy mieli za zadanie zaprojektowanie   i wykonanie plakatu o naszym mieście z dowolnych materiałów. Na konkurs wpłynęło łącznie 6 prac z sulechowskich placówek. Uczestnicy wykazali się niesamowitą kreatywnością, pomysłowością  i zmysłem estetycznym.

    Wyniki konkursu:

    I miejsce – Przedszkole nr 6 „Tęczowa Szóstka”;

    II miejsce – Przedszkole nr 7  „Pod Muchomorkiem”;

    III miejsce –  Przedszkole „Dobra Wróżka”.

    Wyróżnienia:

    1. Przedszkole „Gucio”;
    2. Szkoła Podstawowa nr 1 w Sulechowie.
    3. Bajkowe Przedszkole nr 5 Misia Uszatka

    Laureatom jak i pozostałym uczestnikom serdecznie dziękujemy!
    Gratulujemy kreatywności i twórczego podejścia do tematu.

  • KONKURS PLASTYCZNY "Mój Magiczny Kot"

    PODSUMWANIE KONKURSU PLASTYCZNEGO

    pt. „Mój Magiczny Kot”

    Z przyjemnością informujemy, że przedszkolny konkurs plastyczny pt. „Mój magiczny kot” w grupie „Zajączków” został rozstrzygnięty. Do koordynatora konkursu wpłynęło 18 prac. Celem konkursu było rozwijanie zdolności manualnych dzieci oraz kształtowanie opiekuńczego stosunku do zwierząt. Po długich naradach komisja konkursowa wybrała trzy zwycięskie prace oraz wyróżnienia.

    Oto zwycięzcy:

    I miejsce – Amelia S.

    II miejsce – Jakub J.

    III miejsce Malwina B.

    Wyróżnienia: Eryk M., Ewelina Ch., Hanna N., Hubert P., Jakub C., Jakub K., Kacper W., Kalina D., Lilianna L., Lilianna Sz., Lucyna J., Tymon A., Zofia M., Zuzanna J., Radosław K.

    Dziękujemy wszystkim rodzicom za nadesłanie prac plastycznych i dzieciom za udział w konkursie oraz życzymy dalszego rozwijania twórczości plastycznej.

     

    Opracowała:

    Edyta Wawrzynowicz

     

  • Bal Karnawałowy 2021

    Karnawał to czas radosnych zabaw i balów. Zgodnie z tą tradycją w dniu 5 lutego 2021roku w naszym przedszkolu odbył się kolejny bal karnawałowy, na który dzieci od dawna z radością czekały. Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, syrenki, biedronki, koty, pandy, policjantów, strażaków. Nie sposób można było zliczyć
    i wymienić tych wszystkich  bajkowych bohaterów. Po wejściu do placówki w szatni wisiał wielki napis ,,Bal Karnawałowy”, a na ścianach widniały balony oraz postacie klaunów. Wszystkie sala przystrojone zostały w kolorowe balony i papierowe girlandy.Wesołą zabawę w rytmie ulubionych przebojów uatrakcyjniały liczne zabawy i konkursy. Podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się doskonale, uśmiech nie znikał z twarzy mimo zmęczenia. W południe odbył się słodki poczęstunek. Zabawom towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność dzieci, a cały bal karnawałowy przebiegł w miłej, serdecznej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń, które na długo pozostaną w pamięci.

    Opracowała: Anna Serafinowicz

  • KONKURS PLASTYCZNY: "W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH"

             W październiku 2020 r. nasze Przedszkole wzięło udział w konkursie plastycznym na plakat pt: „W zdrowym ciele zdrowy duch” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 w Sulechowie. Konkurs dedykowany był dla przedszkolaków w wieku 5-6 lat. Głównymi jego celami było: promowanie zdrowego stylu życia, pogłębienie wiedzy na temat prawidłowego żywienia i zdrowego stylu życia oraz ich znaczenia dla organizmu człowieka, a także nabywanie umiejętności dbania o swoje zdrowie już od najmłodszych lat. Istotnym celem było również rozwijanie kreatywności i aktywności twórczej przedszkolaków.

    W konkursie udział wzięło 6 przedszkoli  z naszego miasta:

    • Przedszkole nr 7 „ Pod Muchomorkiem”
    • Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej nr 1 i Szkole Podstawowej nr 3
    • Niepubliczne Przedszkole „Dobra Wróżka”
    • Niepubliczne Przedszkole „Gucio”
    • Niepubliczne Przedszkole „Norlandia”

    Każde z przedszkoli mogło zgłosić po jednej pracy konkursowej, wyłonionej w drodze konkursu wewnątrz placówki.

                Nasze przedszkolaki z grup: „Zajączki”, „Jeżyki”, „Pajacyki” i „Motylki”po zapoznaniu się z aktualną piramidą żywienia oraz po zgłębieniu wiedzy na temat  zdrowego stylu życia, wykonały z dużym zaangażowaniem bardzo ciekawe i kreatywne prace. Ostatecznie nasze Przedszkole reprezentował plakat 6-latków z grupy „Motylki” prowadzonych przez Panie mgr Beatę Dobrowolską oraz mgr Aleksandrę Andrynowską, wykonany przez połączenie różnych technik plastycznych i zdrowych produktów spożywczych.

                Decyzją komisji konkursowej nasze Przedszkole zajęło bardzo dobre II miejsce. W nagrodę otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom oraz piękny puchar. Brawo Motylki!

     

    Gratulujemy wszystkim naszym 5-6 latkom. Jesteśmy z Was dumni!

  • ,,Kolęduje Tobie moje serce” - występy dzieci z okazji Świat Bożego Narodzenia

    ,,Kolęduje Tobie moje serce”  - występy dzieci z okazji Świat Bożego Narodzenia

     

    Okres świąt Bożego Narodzenia to czas pełen radości, piękna, spełniania marzeń i okazywania sobie wzajemnie miłości.

    Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, już tradycyjnie jak co roku pod koniec grudnia w naszym przedszkolu  w każdej z grup, odbyły się ,,Jasełka”. W tym roku niestety z uwagi na epidemię dzieci tego wyjątkowego dnia nie mogły przeżywać ze swoimi rodzicami. Występy zostały uwiecznione na nagraniach, więc rodzice mieli przyjemność obejrzenia świątecznego spektaklu w domowym zaciszu. Nie wpłynęło to jednak na piękno całego wydarzenia.

    Dzieci w specjalnie przygotowanych kostiumach oraz w scenografii nawiązującej do Betlejem przedstawiły sceny narodzin Jezusa Chrystusa. Wśród śpiewu aniołów do żłóbka  przybyli rozradowani i pełni werwy pastuszkowie. Nowo narodzonemu Dzieciątku, pokłony złożyli także Królowie. Maryja z Józefem czule tulili Dziecię obdarzając je miłością.

    Inscenizacje przeplatane były pięknymi kolędami i pastorałkami. Przedszkolaki świetnie wcieliły się w swoje role, śpiewały również znane pastorałki. Atmosfera zrobiła się bardzo świąteczna. Towarzyszyło temu wiele pozytywnych emocji. Miłą niespodzianką za trud wniesiony w przygotowanie jasełek były świąteczne paczki  dla wszystkich dzieci.

    Kolejny raz okazało się, że takie wspólne spotkania pokazują  dzieciom, jak ważna jest tradycja świąt Bożego Narodzenia. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają  znajomość zwyczajów świątecznych, lecz wzmacniają  serdeczne relacje miedzy nimi.

     

    Opracowała Mariola Grefling

  • Pasowanie na przedszkolaka

    MAMO, TATO JESTEM PRZEDSZKOLAKIEM!
                                  -Czyli pasowanie na przedszkolaka


              To już tradycja, że na początku roku szkolnego dzieci nowoprzyjęte do Przedszkola Nr 7 „Pod Muchomorkiem” w Sulechowie  są pasowane na pełnoprawnego przedszkolaka. W tym roku uroczystość odbyła wie w  dwóch grupach - ,,Biedronkach,,- 29.10.2020r. oraz ,,Krasnalach 30.10.2020r.

    Uroczystość pasowania to czas z niecierpliwością oczekiwany przez wszystkie dzieci i ich rodziców, ponieważ jest  pierwszym tak ważnym
     i poważnym debiutem dzieci z najmłodszych grup. „Pasowanie na przedszkolaka” ma symbolizować przyjęcie malucha do społeczności przedszkolnej. Dzieci od wielu dni pod kierunkiem swoich wychowawców przygotowywały się do tego wydarzenia, pilnie ucząc się piosenek, wierszyków i tańców. Był to dla nich duży wysiłek, ale uporały się z tym doskonale.

    Po występach artystycznych  nastąpił długo oczekiwany przez wszystkich moment.  Dzieci  złożyły uroczystą przysięgę, a pasowania olbrzymią kredką na dzielnego i grzecznego przedszkolaka dokonała pani dyrektor Kamila Wawrzynowicz. Każdy maluch otrzymał pamiątkowy dyplom i słodką niespodziankę. Były także gratulacje oraz chwila  na zrobienie pamiątkowych zdjęć. Z uśmiechem na buziach, w atmosferze radości i przyjaźni minął kolejny,  ale jak ważny dla malucha dzień w przedszkolu.

    Emocje i przeżycia towarzyszące tej uroczystości, dla wszystkich jej uczestników, stały się początkiem kilkuletniej podróży, w której udział wezmą nie tylko dzieci, ale także ich rodzice i wszyscy pracownicy naszego przedszkola. Celem tej podróży jest osiągnięcie przez dzieci takiej wiedzy, umiejętności i sprawności, które pozwolą im na podjęcie obowiązku szkolnego i będą wyróżniać je w przyszłości jako absolwentów naszego przedszkola.

    Wszystkim nowoprzyjętym przedszkolakom życzymy wielu sukcesów oraz powodzenia.

     

    Artykuł przygotowały:

    mgr Mariola Grefling

    mgr Małgorzata Orłowska

Aktualności

Kontakt

  • Przedszkole nr 7 "Pod Muchomorkiem"
    os. Zacisze 3
    66-100 Sulechów
  • 513 215 905

Galeria zdjęć