Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

W naszym przedszkolu rozpoczęliśmy działania dotyczące obchodów 100- lecia Niepodległości Polski już w połowie października 2018r. Całe przedszkole zostało na te obchody udekorowane (wszystkie okna małymi białymi i czerwonymi serduszkami, które po połączeniu tworzyły na każdym oknie flagę polski). Piękne duże biało-czerwone kwiaty dekorowały przestrzenne korytarze przedszkola. Celem działań było budowanie tożsamości i wspólnoty narodowej, zainteresowanie dzieci dziejami Polski i Polaków oraz przybliżenie, w atrakcyjnej i przystępnej formie, polskich symboli narodowych. Przedszkolaki poprzez udział w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych, wycieczkach, konkursach, warsztatach plastycznych, zajęciach edukacyjnych poznawali pojęcia i wydarzenia związane z polską historią, poczuciem tożsamości narodowej i wolności. Z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości w przedszkolu gr. Jeżyki przedstawiła program artystyczny, podczas którego dzieci poznały namiastkę historii Polski. Wykonane pieśni patriotyczne w przystępny sposób wyjaśniły dzieciom co to jest „Niepodległość”. O godz. 1111 został odśpiewany hymn państwowy, 4 zwrotki. Można było zobaczyć łezkę wzruszenia w oku, co świadczyło o tym, że z pewnością ta uroczystość zapadnie wszystkim głęboko w pamięci. Ten dzień przeżyliśmy dumnie i z uśmiechem na twarzy, jak każdy patriota. Dzieci ze starszych grup zapaliły znicze na pomniku „Weteranom walk o wolną Polskę W naszym przedszkolu został zorganizowany konkurs plastyczny pt.Symbole Polski", który miał kształtować świadomość i postawy patriotyczne. Został on skierowany do dzieci i ich rodziców. Wpłynęło wiele ciekawych prac, komisja miała nie lada problem z wyłonieniem laureatów. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie, mamy nadzieję, że miło spędzili czas ze swoimi pociechami tworząc takie piękne i pomysłowe prace. Wszystkie prace zostały wyeksponowane w holu przedszkola. Dzieci z gr. „Jeżyki” brały udział w Przeglądzie pieśni patriotycznej w dniu 27 października 2018r. i zaprezentowały pieśń „Przybyli Ułani po okienko”. W tych dniach dzieci od najmłodszej do najstarszej grupy wykonały prace plastyczne odnoszące się do symboli Polski. Prace były eksponowane na tablicach przy salach danej grupy. Pocztówkowa współpraca dzieci z gr. „Motylki „polegała na przesyłaniu pocztówek pomiędzy przedszkolami dzięki którym dzieci mogą zapoznać się z innymi regionami Polski. Były to zazwyczaj pocztówki np. z widokami z miasta, w którym znajduje się współpracujące przedszkole. Celem naszych wszystkich działań było zapoznanie dzieci z symbolami narodowymi, przybliżenie wiadomości na temat naszego kraju, oraz zainteresowanie dziejami Polski i Polaków. Osobom odwiedzającym naszą placówkę w tych dniach przypominało o bardzo ważnym wydarzeniu dla naszego kraju, oraz ukazało wszystkim odwiedzającym naszą placówkę, jak ważny jest patriotyzm w naszym przedszkolu.

Opracowała:

mgr. Elżbieta Judek