Co zrobić, aby ułatwić dziecku adaptację ?

Co  zrobić, aby  ułatwić  dziecku  adaptację ?

Debiut w przedszkolu to niełatwa sprawa.   Malucha czekają poważne zmiany w życiu, często trudne do zaakceptowania – po prostu nowe.  Do trudnych sytuacji trzeba dziecko i siebie przygotować.  Rodzice muszą być przekonani o słuszności swojej decyzji, o tym, że przedszkole jest ważnym etapem w życiu dziecka. Rodzice akceptują i są pozytywnie nastawieni do przedszkola, są otwarci na współpracę z nauczycielem.  Przedszkole to miejsce ważne, bezpieczne i przyjazne dla jego dziecka.  Rodzice mogą  zrobić  wiele,  aby  wspierać  dziecko  w   przejściu  z  domu  do  przedszkola  już  na  długo   przed  dniem,  w  którym  dziecko  stanie na  progu  przedszkola:

1.     Może rozwijać samodzielność dziecka

·        ćwiczyć umiejętność samodzielnego jedzenia – posługiwania się  sztućcami, gryzienie pokarmów,  korzystania z  toalety,  mycia  rąk,  ubierania  się

·        ćwiczyć umiejętność rozumienia – pytać, opowiadać, czytać książeczki

·        przyzwyczajać stopniowo do rozstania ( pozostawianie dziecka pod opieką osoby, którą dziecko zna, wydłużać stopniowo czas rozłąki)

2.     Budować  przyjazny obraz  przedszkola

·        przedstawiać przedszkole, jako miejsce atrakcyjne, gdzie będzie się bawiło, pozna inne dzieci

·        pójście do przedszkola to „ awans” – jesteś już  duży  i  poradzisz  sobie

3.     Budować realny obraz przedszkola

·        dziecko  musi  wiedzieć, że  w  przedszkolu  zostanie  samo, że  mogą  tam  być  różne zwyczaje, inne  niż  w  domu  np.  zwyczaj  spania, odpoczynku  po  drugim  śniadaniu

·        dokładnie  poinstruować dziecko kto  i  kiedy  po  nie  przyjdzie

4.     Wprowadzać  dziecko  w  świat  przedszkolny

·        pokazać  dziecku  budynek  przedszkolny,  otoczenie

·        pokazać  drogę  do  przedszkola

·        w  pierwszych  dniach  września  zarezerwować  sobie  trochę  czasu,  aby

przyprowadzanie  i  odbieranie  odbywało  się spokojnie, radośnie

·        świętować  z  dzieckiem  pójście  do  przedszkola

5.     Dać dziecku ulubioną  przytulankę,  która  dla  niego  symbolizuje  dom

i  zapewnia  poczucie  bezpieczeństwa.

6.     Rozmawiać  o  przedszkolu  -  kiedy  już  dziecko  zacznie  do  niego  chodzić

·        ważne jest, aby cierpliwie odpowiadać na pytania dziecka ( nawet

i sto razy na to samo pytanie)

·        okazywać  zainteresowanie  tym,  co  robi  w  przedszkolu, z  kim  się  bawi,  co  go  cieszy

7.     Nie  ignorować  i  lekceważyć  uczuć  dziecka, nie  porównywać z  innymi  dziećmi   -  każde  dziecko  ma  swój  indywidualny  okres  adaptacji.