Informacje o alergenach w jadłospisie

Jadłospisy w Przedszkolu nr 7 "Pod Muchomorkiem" w Sulechowie układane są zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2016r w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do spożycia dzieciom w jednostkach oświatowych oraz wymagań jakie te środki muszą spełniać w ramach żywienia zbiorowego dzieci oraz na podstawie  wymagań I.Ż.i.Ż.

Kuchnia nadzorowana jest przez Sanepid.

Dbamy o to, by każde dziecko alergiczne  otrzymywało posiłki, które są dla niego odpowiednie. Tabela z alergenami w jadłospisie jest oznaczona cyframi (cyfry od numeru 1 do 14 oznaczają alergeny występujące w potrawie).
Na podstawie

ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) NR 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności, zmiany rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1924/2006 i (WE) nr 1925/2006 oraz uchylenia dyrektywy Komisji 87/250/EWG, dyrektywy Rady 90/496/EWG, dyrektywy Komisji 1999/10/WE, dyrektywy 2000/13/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, dyrektyw Komisji 2002/67/WE i 2008/5/WE oraz rozporządzenia Komisji (WE) nr 608/2004 (Dz.U.UE L Nr 304.18 z dnia 22 listopada 2011 r. - załącznik II)

informujemy, że w naszej kuchni używane są substancje i produkty mogące powodować alergie lub reakcje nietolerancji.

Opis produktów  występujących w jadłospisach realizowanych

Przedszkolu nr 7 "Pod Muchomorkiem" w Sulechowie

Substancje lub produkty powodujące alergie lub reakcje nietolerancji:

Podane cyfry oznaczają alergeny.
1 - zboża zawierające gluten tj. pszenica ( w tym orkisz i pszenica khorasan), żyto, jęczmień,

owies lub ich odmiany hybrydowe, a także produkty pochodne.
2 - skorupiaki i produkty pochodne
3 - jaja i produkty pochodne
4 - ryby i produkty pochodne
5 - orzeszki ziemne / arachidowe/ i produkty pochodne
6 - soja i produkty pochodne
7 - mleko i produkty pochodne
8 - orzechy
9 - seler i produkty pochodne
10 - gorczyca i produkty pochodne
11 - nasiona sezamu i produkty pochodne
12 - dwutlenek siarki
13 - łubin
14 – mięczaki

Wszystkie przyprawy: (liść laurowy, ziele angielskie, bazylia, oregano, majeranek, papryka słodka, kurkuma, lubczyk, pieprz, czosnek, czosnek granulowany)  używane w przedszkolu mogą zawierać następujące alergeny: gorczyca, seler, soję, dwutlenek siarki,  produktów wytworzonych z mleka i zbóż.

Przyprawy mogą zawierać śladowe ilości alergenów z grupy: 1,3,6,,7,,9,10.

UWAGA: Dzieci bez ograniczeń mają udostępnioną do picia wodę, którą dostarcza nam

Eden.